Jedna z nejčastějších otázek ohledně profesionálního fine art tisku se týká použitého inkoustu. Pro tisk uměleckých děl, reprodukcí nebo fotografií se používá pigmentový inkoust na vodní bázi. Proč a jaké má alternativy si řekneme v tomto článku.

V digitálních velkoformátových tiskárnách se původně používal tzv. solventní inkoust, který obsahoval barvivo a chemikálie, které zajišťovaly správnou fixaci na podklad a dostatečnou odolnost tisku. Tyto chemikálie byly však škodlivé nejen pro obsluhu tiskáren, ale i pro životní prostředí, protože se z nich během procesu schnutí tisku uvolňovaly nebezpečné zplodiny. Problém se částečně podařilo vyřešit použitím šetrnějších chemikálií a tyto inkousty proto dnes označujeme jako eko-solventní. Tisky pomocí eko-solventních inkoustů mají výhodu ve vysoké odolnosti vůči vnějším vlivům, je možné je vystavovat i venku, ale chybí jim vysoké rozlišení, tonální rozsah i stálobarevnost.

Pro tisk umění nebo archivní tisk proto nejsou příliš vhodné. Další možností je tzv. UV tisk a UV inkousty, které sice neobsahují nebezpečné chemikálie, ale k jejich vytvrzení je potřeba ultrafialové záření. Odolnost vůči vnějším vlivům i kvalita tisku předurčuje UV tisk k použití v reklamě.

Profesionální fine art tisk se provádí pomocí inkoustů na vodní bázi, která je nosičem velmi jemného prášku - pigmentu. Existují i barvivové (dye) inkousty na vodní bázi, které ale nedosahují takových hodnot jako pigmentové, zejména v oblasti stálobarevnosti, maximální barevné škály a denzity. Výhodou barvivových (dye) inkoustů na vodní bázi je kromě nižší ceny i lepší odolnost proti mechanickému poškození, protože se do papíru společně s nosičem vsákne i barvivo.

Pigmentové inkousty obsahují částice (pigment) rozptýlené v nosiči na vodní bázi a tento pigment po dopadu na papír zůstává na jeho povrchu. Díky tomu je tisk výrazně odolnější vůči vyblednutí a ztrátě kontrastu. V laboratorních testech bylo s použitím vhodného archivního papíru a pigmentových inkoustů dosaženo stálobarevnosti až 200 let.

I proto je dnes tisk pigmentovým inkoustem jasnou volbou profesionálů, kteří pracují s uměním, fotografií, reprodukcemi, v archivech muzeí, uměleckých sbírek nebo aukčních domů.