06.01.2013
Jonas Mekas: ...Pokračuji v cestě... Záblesky minulosti kolem...

24. 1. - 22. 4. 2013

Výstava Jonase Mekase v Centru současného umění DOX představí průřez dílem této devadesátileté živoucí legendy filmové avantgardy. 

Projekt lze označit za Mekasovu miniretrospektivu a současně za jeho první přehledovou výstavu v ČR, která bude následovat a částečně probíhat současně s výstavami jeho díla v několika předních mezinárodních institucích, Centre Georges Pompidou v Paříži, Serpentine Gallery v Londýně a British Film Institute Southbank Gallery v témže městě. 

Jonas Mekas je v posledních padesáti letech neodmyslitelnou součástí newyorské umělecké scény, vůdčí osobností americké filmové avantgardy, jejím impresáriem, organizátorem, kritikem, ale také vydavatelem, editorem, zakladatelem Anthology Film Archives, prvního muzea avantgardního filmu na světě, ale především umělcem - básníkem, filmařem, videoumělcem. 

Pražská výstava se soustředí na nedávnou umělcovu tvorbu, bude však také doplněna pěti speciálními projekcemi filmů, mezi nimiž budou klasická díla jako Walden a Vzpomínky na cestu do Litvy, které vznikly před rokem 1989. Jádrem výstavy bude Mekasovo poslední dílo Nepoužité záběry z života šťastného muže (Out-Takes from the Life of a Happy Man) a instalace práce nazvané Projekt 365 dní, kterou autor vytvořil pro internet v roce 2007. Jeho inspirací zde byla sbírka italského renesančního básníka Petrarcy Il Canzoniere (Zpěvník) obsahující 366 básní. Mekas vytvořil pro každý den video, které zpřístupnil pro své publikum na internetu. 

Stojím uprostřed informační dálnice a směji se, protože kdesi motýl na květince právě zatřepotal svými křídly a já vím, že kvůli tomu se celý běh dějin drasticky změní. 

Jonas Mekas 

Zahájení výstavy proběhne za přítomnosti umělce. Kurátorem výstavy je Jaroslav Anděl, který se s Mekasem setkal v roce 1981 a od té doby s ním spolupracoval na několika projektech.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  kvalitní fotopapír | papír do tiskárny | papír pro inkoustový tisk | umělecký fotopapír