29.09.2012
StartPoint: Prize for Emerging Artists
Během deseti let své existence se StartPoint stal z národní přehlídky diplomových prací rozsáhlým evropským projektem sledujícím nastupující umělecké talenty. Každý rok několik kurátorů mapuje dnes již téměř 40 uměleckých škol z 18 evropských zemí, aby vybralo ty nejzajímavější diplomové práce, které pak procházejí dalším výběrem až k finální výstavě, představující přes 20 nejvýraznějších umělců. 

Nejde však jen o výstavu doprovázenou katalogem a webovými stránkami, ale stejně tak i o setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry, které mohou jim i divákům přinést nové možnosti srovnání.  Toto sbližování se snaží dále rozvíjet i residenční program pro celkového vítěze a oceněné finalisty. 

Letos se finální výstava StartPointu poprvé představuje v Praze, kam přináší to nejzajímavější z nastupující generace evropského umění. 
 
Kurátorský tým: Pavel Vančát, hlavní kurátor projektu / Marcel Fišer, ředitel GAVU Cheb, koordinátor projektu / Ondřej Chrobák , kurátor, Moravská galerie v Brně / Lucia Gavulová, ředitelka Centra současného umění, Bratislava 
Mezinárodní porota: Adam Mazur , kurátor, Varšava / Hemma Schmutz , ředitelka Salzburger Kunstverein / Nicola Trezzi, šéfredaktor Flash Art International / Radek Váňa , kurátor, Amsterdam
 
7. 9. - 8. 10. 2012
DOX (Poupětova 1, Praha 7)