12.05.2010
STANISLAV TŮMA Ve stínu - Staroměstská radnice

Stanislav Tůma je především znám jako fotograf inspirovaný poetickým prostředím Malé Strany a Hradčan, které urbanisticky ztělesňují křehké složitosti kulturních dějin a lidské paměti. Točité uličky, zapadlé kouty dvorků, podloubí a průjezdy, oprýskané zdi a až surreální poselství náhodných architektonických detailů se u Tůmy stávají aktivními společníky v rámci nevyřčeného, důvěrného dialogu o plynutí času, o člověku jako stín, který se v cyklu krátkého dne i dlouhých let mihne specifickým prostorem svého života. Klasické „stavební prvky“ černobílé fotografie – světlo, stín, obrys, objem a povrch – zde spolu vytvářejí svědectví, která navozují u diváka vědomí o odvěké proměnlivosti a pomíjivosti lidského osudu. I tam, kde chybí čitelná lidská postava, je u Tůmy cítit lyrická, občas i humorně ironická výpověď o vrstvách lidských příběhů vrytých do historického, přitom stále živého kontextu jeho milovaných pražských čtvrtí.

Vedle fotografických celků, portrétujících Tůmovou příznačnou „lidskou krajinu“, se na výstavě objevují méně známé práce, které ukazují další tematické rozměry jeho tvorby. Tůmovy interiéry a akty se vyznačují podobným citem pro komorní prostor lidských reflexí; zde se také projevuje jeho mimořádná schopnost pojímat věcnou realitu jako metaforické zátiší.

Výstava se koná jako připomenutí životního díla Stanislava Tůmy, významné postavy moderní české fotografie, v roce jeho nedožitých šedesátin a k pátému výročí jeho úmrtí. Nese název, který nejen zdůrazňuje symbolickou úlohu stínu v jeho fotografické řeči, ale také naznačuje to, že se Tůmova nezaměnitelná výpověď v rodné zemi stále ještě nedočkala plného uznání.

Křížová chodba a Rytířský sál Staroměstská radnice
Výstavní prostory Staroměstské radnice
Staroměstské náměstí 1
110 00 Praha 1

Otevírací doba: 10:00 hod - 18:00 hod, mimo pondělí.
Termín výstavy: čtvrtek 20. května do 6. června 2010
Vernisáž: středa 19. května 2010 v 18:00 hod.

 

 

velkoformátový tisk fotografií | prodej archivních papírů a plátna