14.01.2010
KARLIN STUDIOS Milan Salák: Fragmenty

Kvalita uměleckého gesta je většinou přímo rovna vizuální odchylce od právě platného standardu zobrazení. Standardu zobrazení čehokoliv…. Čehokoliv, protože něco je to nakonec vždy.

Po zhruba třech letech práce „mimo pravý úhel“ se mi ve skladu nakupilo asi osmdesát vesměs abstraktních obrazů. Ani jeden z nich neopakuje tvarem nebo povrchem a poměrně snadno je lze popsat jako „šedavé fragmentární tvary“. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se při jejich realizaci nějak přetrhl a přesto a nebo proto jsem si několikrát odpovídal na otázku, zda by k vyřčení této vizuální informace nestačilo udělat jich méně, respektive jeden…

Když vynechám patetické odpovědi odkazující na nutnost „potvrdit“ legitimitu předchozího gesta jeho prověřením…. A když úplně vynechám hypotetický aspekt možného finančního zisku…. A když opominu fakt, že mluvit se dá i o ničem… A když nevyužiji práva nevypovídat… musím říct, že nevím (jakkoliv svoji práci považuji za intelektuální).

Opakování úkonů spojených se vznikem každého nového fragmentu je fascinující svobodný pocit střelce mířícího do mlhy nad jezerem. Možná právě pro ten pocit otevřeného prostoru si o těch obrazech myslím, že jsou to krajiny. Když pak míchám barvu, tak myslím na jezera lesy a hory. A je mi jedno jaké je venku počasí.

Milan Salák

 

Vernisáž / Opening: 20. 1. 2010, 18:00

Výstava proběhne / Exhibition dates: 21. 1. – 14. 2. 2010