14.11.2015
Ron Haviv: Svědectví
Ron Haviv (nar. 1965) je zářivou hvězdou současné světové obrazové žurnalistiky. Má srdce velkých humanistických fotografů a analytické schopnosti velkých dokumentaristů. A je to právě tato výjimečná kombinace citu, empatie, racia a dar vidění souvislostí, která způsobuje, že jeho práce mají nebývalý dosah. Zaměřuje se na základní bolesti našeho světa – násilí, krutost, chamtivost, bezohlednost, ale i přírodní katastrofy, v jejich dopadu na osudy lidí. Jeho práce na Balkáně, které se věnoval přes deset let, byla použita jako podklad pro obvinění a odsouzení válečných zločinců u Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Prezident George H. W. Bush přiznal, že Havivovy fotografie zachycující násilí polovojenských jednotek v Panamě, byly jedním z důvodů americké intervence v Latinské Americe. Za posledních třicet let Ron Haviv fotografoval a filmoval ve více než stovce zemí a jeho práce významně ovlivňovala nejen veřejné mínění, ale i jednání soudů, konání politiků.

Ron Haviv je držitelem řady prestižních ocenění včetně nominace na cenu Emmy. Je spoluzakladatelem – stejně jako Čechoameričan Antonín Kratochvíl – proslulé VII Photo Agency, která si dala přímo do vínku sledování problematiky dodržování lidských práv ve světě. Jeho první fotografická kniha nazvaná Blood and Honey: Balkan War Diary (Krev a med: Balkánský válečný deník) byla listem The Los Angeles Times označena za jednu z nejlepších knih literatury faktu roku. Poté následovaly velmi úspěšné obrazové monografie Afghanistan: The Road to Kabul (Afghánistán: Cesta do Kábulu) a Haiti: 12 January 2010 (Haiti: 12. ledna 2010), které jsou strhujícím svědectvím o prožitcích obyčejných lidí v mezních životních situacích.

Filmová díla Rona Haviva se objevují v televizních pořadech Need to Know (Je třeba vědět) a Frontline (Frontová linie) na televizním kanále PBS, v pořadu Nightly News na NBC a ve World NewsTonight na ABC. Ron Haviv rovněž režíruje krátké filmy pro ESPN, People Magazine, Doctors Without Borders, Asia Society a American Photography. Známá jsou i jeho hudební videa.

O Ronu Havivovi bylo natočeno i několik dokumentárních filmů, včetně pozoruhodného snímku Freelance in a World of Risk (Umělec ve světě nebezpečí) pro National Geographic Explorer, který pojednává o nebezpečí fotografování a filmování ve válečných konfliktech, o autorových početných zadrženích a o dramatických záchranách v poslední chvíli.

Havivovy práce jsou součástí sbírek mnoha významných muzeí a galerií včetně pařížského Louvre, newyorského OSN a TheCouncil on Foreign Relations, The Museum of Fine Arts v Houstonu a v George Eastman House v Rochesteru, ale jsou i v soukromých sbírkách.

Výstava Rona Haviva nazvaná Testimony (Svědectví) v Nikon Gallery bude k vidění až do 22.11. a v Praze se koná u příležitosti Havivova členství v mezinárodní porotě 21. ročníku soutěže Czech Press Photo 2015.