03.05.2015
Erich Lessing: Magnum Photos
Rakouské kulturní fórum v Praze představí ve své galerii reprezentativní průřez působivými a rozmanitými pracemi Ericha Lessinga, rakouského nestora fotografie a fotografa agentury Magnum Photos, který letos 13. července oslaví své 92. narozeniny.

Fotografie Ericha Lessinga se staly částí historické paměti Rakouska: prezentace právě podepsané Státní smlouvy, která po desetiletém obsazení obnovila Rakouskou republiku, z balkonu zámku Belvedere v květnu 1955; maďarská revoluce z roku 1956 nebo portréty velkých politiků jako Eisenhowera a Chruščova či umělců jako Herberta von Karajana.

Většina prací pochází z 50. let minulého století. V roce 1951 se stal Lessing členem fotoagentury Magnum Photos, a tím i společníkem na cestách čtyř zakladatelů této pařížské agentury: Roberta Capy, George Rodgera, Davida Seymoura a Henriho Cartier-Bressona, kteří chtěli svými pracemi zdokumentovat politické a společenské události ve světě a vyburcovat pozornost veřejnosti.

Erich Lessing se narodil v roce 1923 ve Vídni. Pochází ze židovské rodiny, otec byl zubař, matka koncertní klavíristka. V prosinci 1939 stačil ještě uprchnout do Palestiny, na Technionu v Haifě (Izraelský technologický institut) se vyučil radiotechnikem, v kibucu se věnoval chovu kaprů, byl taxikářem, až se nakonec vrátil ke svému koníčku z mládí k fotografii: Fotografoval v mateřských školkách, pláže, následně se stal fotografem britské armády. V roce 1947 se vrátil do Rakouska, kde se stal fotoreportérem americké zpravodajské agentury Associated Press, fotoagentury Magnum Photos a pracoval pro časopisy Life, Paris Match, Epoca a mnoho dalších.
 
V roce 1973 byl Lessingovi udělen titul profesora. Erich Lessing obdržel za svou práci mnoho cen: Za světově uznávané reportáže o maďarské revoluci získal v roce 1956 americkou cenu American Art Directors' Award. Následují ceny za knihy a kompletní dílo: francouzská cena Prix Nadar, cena za publikační činnost Dr.-Karl-Renner-Publizistikpreis, Großer Preis der Stadt Wien (Velká cena města Vídně) a Silbernes Ehrenzeichen der Stadt Wien (Stříbrné vyznamenání města Vídně) Großes Goldenes Ehrenzeichen des Landes Steiermark (Velké zlaté vyznamenání spolkové země Štýrsko). V roce 1997 získal Lessing Großer Österreichischer Staatspreis für künstlerische Photographie (Velká rakouská státní cena za uměleckou fotografii). V roce 2013 byl vyznamenán Rakouským čestným křížem za vědu a umění 1. třídy. Vedl workshopy v Arlesu, Salcburku a dalších městech; pro UNIDO v Indii vybudoval katedru fotografie; přednáší na Univerzitě pro užité umění ve Vídni.
 
Výstava v Rakouském kulturním fóru potrvá až do 1.7.2015.