27.07.2014
Fotografové války
Unikátní výstava představuje tři z pěti velkých českých fotografů, vojáků rakousko-uherské armády, o jejichž kolekcích negativů a fotografií se nevědělo téměř 90 let.

Jedná se o světový objev, jelikož dějiny fotografie znají velmi málo konkrétních jmen fotografů z 1. světové války, natož nějaké jejich ucelené dílo. Proto jsou soubory českých vojáků-fotografů naprosto jedinečnými. Díky několika šťastným okolnostem se kurátor výstavy Jaroslav Kučerova dostal ke stovkám skleněných a planfilmových negativů Gustava Brože a Jana Myšičky a Rajmanův vnuk Pavel Hančar mu přinesl desítky malých pohlednicových fotografií.

Informace o fotografech:

Gustav Brož

Jeho jméno bylo identifikováno z několika fotografií a podrobných zápisků, které si vedl o všech fotografovaných událostech. Brož začínal válčit na italské frontě a pak byl přesunut na východ, na ruskou frontu, odkud je také většina jeho vynikajících snímků. Poté v polovině roku 1916 dezertoval do Ruska. Snímky V naší kuchyni, Skok sanitního psa, Polní udírna, a mnoho dalších fotografií už nyní patří k pokladům české i světové fotografie.

Jan Myšička

Neuvěřitelný soubor stovek negativů a kopií Jana Myšičky, pečlivě uspořádaných a popsaných, uchovával přes třicet let na půdě učitel Josef Bohuňovský, který je dostal od jediné Myšičkovy dcery, paní Mohelské. J. Myšička působil v maďarském Egeru a také na italské frontě, kde byl dvakrát raněn.

Jenda Rajman

V případě Jendy Rajmana jde o unikátní kolekci fotografií, negativy se nedochovaly. Rajman celou válku působil ve vojenském špitálu v Podmelci, dnešním Slovinsku, a fotografoval tam každodenní život. Hrůzy války viděl zblízka, když byli přiváženi zmrzačení vojáci z první linie. Na jednom snímku je na noze vojáka popis 50 000. raněný… Jde o naprosto unikátní snímky, např. Operace hlavy v polních podmínkách, fotografie kolony sanitek nebo pohled na raněné vojáky do špitálu, který byl zřízen v zabrané truhlářské firmě. 

Výstava bude k vidění až do 8.8.2014 v suterénním prostoru Českého centa Praha, ul. Rytířská 31.