02.03.2014
Päivi Hintsanen & Timo Sälekivi: Presence
Po třech letech opouští Vernon industriálně laděnou lokaci v holešovické ulici U Průhonu 22 a stěhuje se na velmi živé a atraktivní prostředí při břehu Vltavy. Tímto krokem nejenže se galerie přiblíží centru Prahy, ale především se stane přístupnější i novým a zcela náhodným kolemjdoucím, kteří si uměním rádi zpestří své odpolední procházky.

Výstava uvádí akrylové malby finského umělce Tima Sälekiviho a instalaci 200 kusů inkoustových tisků s názvem Absent finské umělkyně Päivi Hintsanen.

Oba umělci používají sice odlišné metody, ale v jejich tvorbě najdeme mnohé shodné rysy – své náměty situují kamsi na hranu skutečnosti a fantazie a oba používají subtilních barevných tónů nejčastěji ve škále černá-šedá-bílá.

Hintsanen pracuje na počítači a využívá různých digitálních a analogových kolážových postupů k vytváření tisků z pigmentového inkoustu. V podstatě se jedná o techniku na pomezí fotografie a tradičního tisku. Obvykle kombinuje fotografii, naskenované prvky a malbu. Instalace Absent se skládá z 200 kusů malých portrétů, které jsou zavěšeny u stropu na rybářském vlasci. Vyobrazené obličeje nesou stopy času, materiálu a některé z nich, jako kdyby se z povrchu zcela vytratily.

Sälekivi zachází s akrylovými barvami nevšedním způsobem: těžkými kovovými a jinými předměty vtiskává na plátno textury obrazu. Autor zachycuje imaginární svět obývaný bytostmi, které se podobají ptákům. Inspiruje se skutečnými místy a prvky z okolí svého rodného města Jyväskylä i odjinud z Finska. Tyto reálné náměty pak transformuje a všelijak obměňuje podobně, jak se to děje ve snech.

Z děl obou umělců dýchá pro Finy příznačná pochmurná nálada. V kontrastu s obvyklou jasností a čitelností, které také patří k finským stereotypům, naopak překvapí tajuplností, zastřeností a nejistotou vyvolávající otázky po existenci skrytého světa někde na hranici reality a snění.
 
Výstava potrvá od 27. 2. do 5. 4. 2014.