22.12.2013
Mikuláš Ungár - Nick Zipper: I will be who I am
Výstava nesoucí název „I will be who I am“ se zaměřuje na různorodost děl autora. Pojednává především o abstraktní tvorbě v malbě, která vychází ze street-artové minulosti a dalších technik, s jimiž autor experimentuje. Jedna z technik je například „drop painting“, kterou se autor začal zabývat v roce 2010. Touto technikou vytváří na plátně kapky, kterými docílí reliéfní malby. V témže roce také objevuje „blow painting“, techniku, kterou tvoří na plátna vyfouknuté kruhy. Neodmyslitelnou technikou, odvíjející se od autorovy pouliční tvorby, je práce se sprejem. V roce 2013 se autor navrací zpět k vlastním street-artovým motivům a vytváří obrazy s jejich fragmenty. Tímto zachycuje pomíjivost tvorby na ulici.

Mikuláš Zipper (*1986) je známý ze street-artového prostředí pod původním pseudonymem Zipper, k němuž našel cestu po několika letech se sprejem v ruce. Již ve svých 14-ti letech začal na ulicích tvořit. Pod tímto jménem tvořil především symboly samotného jezdce zdrhovadla. Umisťoval prostorové plastiky vysoko na domy, sprejoval na zdi pomocí šablon i bez.

V pozdějších letech, přibližně v roce 2008, se snaží oprostit od ilegální tvorby. Důvody jsou smíšené. Snaha změnit prostředí netkvěla pouze v dostatečných potížích se zákony, ale také v touze zkusit jinou tvůrčí disciplínu. Z venkovního prostředí se přesouvá dovnitř. Začíná se věnovat malbám v interiéru, rozšiřuje tak své schopnosti a svůj pseudonym obměňuje na plné jméno Nick Zipper. Tímto pseudonymem se podepisuje i na první malby na plátně, ke kterým se propracovává od roku 2010. K autorově povaze patří neodmyslitelná závislost na retro a funkcionalistickém designu. Pracuje také pod logotypem ZYPR, kterým své práce označuje.
Na přelomu roku 2013 a 2014 si autor uvědomuje, kým vlastně doopravdy je. Nejen z profesionálních, ale i osobních příčin mění své dosavadní jméno Mikuláš Ungár a přijímá své jméno Mikuláš Zipper zcela oficiálně.

Výstava bude probíhat od 19. 12. 2013 do 26. 1. 2014 
 
Up Gallery, Fibichova 392 (areál Zrcadlového bludiště), Ústí nad Labem

Otevírací doba galerie: Út—Ne; 9:00—12:30 / 13:00—17:00